Jdi na obsah Jdi na menu
 


Historie

Historie kopané v Hulíně

V Hulíně se začalo s kopanou v roce 1904, čili o rok později, než v blízké Kroměříži, kde se kopaná rozvíjela od roku 1903. Počátky jsou spojeny s hulínskými studenty Reálného gymnázia v Kroměříži, kteří se se svými kroměřížskými protějšky utkávali na místních "pláccích". Hulínští studenti poté přenesli tento druh zábavy i do ulic našeho města. Společně s nejlepšími chlapci z ulic založili místní studenti Studentskou jedenáctku. Zpočátku neměli ani vlastní výbavu, natož vlastní hřiště a všechny záležitosti si studenti vyřizovali sami. Hřiště bylo vybudováno, nicméně vznikaly další problémy - s materiálním vybavením, finančními záležitostmi. Z toho důvodu se rozhodli studenti, kteří byli zároveň dorostenci místního Sokola, přejít pod jeho vedení, čímž se dostalo fotbalové jedenáctce potřebného zázemí. Ze Studentské XI se stala Sokolská XI. Činnost Sokolské XI trvala až do vypuknutí I. světové války, kdy skončila veškerá sokolská činnost v Hulíně. Po konci války se již podpory kopané nedostávalo, a proto v roce 1920 Sokolská XI zanikla. Poté se uskutečnila schůze v hotelu Radhošť, kde se dohodlo v pokračování fotbalové činnosti pod názvem SK Hulín. Mluvčí osobností byl Josef Janoch. V roce 1922 byla ale činnost SK Hulín ukončena pod vlivem neúnosných hospodářských potíží.

Po ukončení neorganizované činnosti SK Hulín se podařilo studentům ještě v roce 1922 obnovit fotbalovou činnost, ze zaniklého fotbalového mužstva byla utvořena Zájezdová XI. K obnovení činnosti přispěla celkový konsolidace kopané. Zaregistrované mužstvo bylo přihlášeno do III. třídy Hanácké župy fotbalové. Po stránce finanční si SK Hulín vedlo zle a koncem roku 1923 byla organizovaná činnost ukončena. Fotbalová činnost byla obnovena v roce 1926 - založen byl další fotbalový klub SK Viktorie, sehrávaly se jen přátelské zápasy, klub neměl ani pevného finančního zázemí, v roce 1927 ukončil svou činnost. V roce 1927 vznikl nový klub DFK - Dělnický fotbalový klub, jehož zakladateli byli členové místní KSČ. Ani tento klub nebyl účasten organizované soutěže a stejně jako jeho předchůdci kvůli nedostatku financí ukončil později svou činnost. V Hulíně nicméně rozvíjel v této době činnost další fotbalový klub - FKS - Fotbalový klub skautů, který vznikl přičiněním místního faráře Alberta Jadrníčka pod patronací místního skauta. Tento klub byl jediným svého druhu u nás. Mezi DFK a FKS vznikla rivalita, neboť hráče DFK přitahovala popularita skautů a rádi si v FKS zahráli, což DFK považoval za ohrožení své činnosti. V roce 1928 na základě požadavku Hanácké fotbalové župy změnil FKS svůj název na FOS - fotbalový odbor skautů. V roce 1930 se FOS zúčastnil své první mistrovské sezóny v soutěži třetí třídy HŽF. V této soutěži si FOS jako nováček vedl zdatně a postoupil do druhé třídy. Rozrostla se i členská základna klubu, vzniklo družstvo dorostenců a v nedalekých Pravčicích i klub Union. Následující sezóna FOS v druhé třídě HFŽ již tak úspěšná nebyla, mužstvo se přiblížilo k sestupu do třetí třídy. Valná hromada rozhodla o ukončení činnosti klubu pod vedením skautů a pokračováním činnosti s novým vedením. Na základě toho byl 14.2. 1932 FOS zrušen.

Následně vznikl nový fotbalový klub SK Sparta Hulín. Tento klub nejprve svou příslušnost v druhé třídě neuhájil, nicméně díky přestupu SK Prostějov do profesionálních klubů, následnému přeuspořádání nižších soutěží a dodatečnému kvalifikačnímu utkání s Haná Měrovice, které skončilo 2:0 pro Spartu, uhájil klub svou pozici v druhé třídě. Sparta v této době disponovala i záložním týmem, který si pod názvem Zájezdová XI vedl rovněž zdatně a rovněž tak si vedlo úspěšně i družstvo dorostenců Sparty. 26.června 1932 bylo otevřeno nové hřiště u Cihelny.

V roce 1933 se Sparta dočkala velikého úspěchu - postupu do I.A třídy, což v té době byla nejvyšší amatérská soutěž u nás, výše byla už jen první liga. Na hřišti v Hulíně se tak objevily kluby jako SK Baťa Zlín, SK Olomouc, SK Hanácka Slavia Kroměříž  apod. V této soutěži se Sparta udržela až do roku 1938, kdy sestoupila o soutěž níže do I.B třídy, kde si vedla poměrně dobře, nicméně se postupně objevily finanční problémy. V této době působil v Hulíně i druhý fotbalový klub - DSK - dělnický sportovní klub, který byl velmi úspěšný a rychle postoupil rovněž do I.B třídy. V roce 1939 pod vlivem tíživé finanční  situace obou klubů došlo k jejich sloučení a nově vzniklý klub dostal název DSK Sparta Hulín, který své finanční problémy postupně překonal a postoupil v roce 1941 opět do I.A třídy. Na přání tehdejšího předsedy klubu Josefa Studeníka byl klub přejmenován na SK Hulín a druhý tým pojmenován Studeníkova XI. Přáním předsedy byly cíle nejvyšší - postup do divize a posléze do první ligy. První krok se povedl v roce 1942, svého konkurenta v boji o prvenství v I.A, SK Přerov, porazil SK Hulín před téměř 4.000 diváky v Hulíně 2:1.

Na utkání v divizi chodilo 2-5.000 diváků a na utkání mimo Hulín jich jezdilo i 1.000. V roce 1944 mužstvo divizi opustilo, dne 13.srpna 1944 sehrálo exhibiční utkání před 4.500 diváků se Slavií Praha s Josefem Bicanem v sestavě, které Slavia vyhrála 10:2.

V roce 1947 přešel fotbalový klub pod patronaci národního podniku Pilana, klub se tak přejmenoval na SK Pilana Hulín, tento název dlouho nevydržel, klub byl začleněn pod Sokol a změnil svůj název na TJ Sokol Hulín, později v roce 1953 na DSO Spartak Hulín a poté v roce 1954 na TJ Spartak Hulín.  V roce 1955 přešel Spartak pod patronaci místního podniku ZPS. V následujících letech mužstvo pendlovalo mezi I.A  a I.B třídou, prohlubovala se patronace se ZPS dokonce tak, že ředitel podniku Vladimír Šimek se stal i novým předsedou klubu. V následujících letech -1964 a 1966- Spartak sehrál 2 exhibiční utkání se Slavií Praha, poprvé se "Slavia" jmenovala TJ Dynamo Praha a utkání skončilo v její prospěch 9:1, druhý zápas, v roce 1966, skončil překvapivou prohrou Spartaku "jen" 0:5. Z tohoto období stojí na těchto stránkách za zmínku zejména odchod talentovaného dorostence Zdeňka Nehody v roce 1967 ze studijních důvodů do TJ Gottwaldov a v roce 1969 i Františka Zlámala na vojnu do druholigové Dukly Tábor. Spartak sestoupil v roce 1968 do okresního přeboru, což přineslo změny ve vedení klubu a následující sezónu postoupil opět do I.B třídy.

Už čtvrté přátelské utkání se Slavií Praha se uskutečnilo v Hulíně 9.května 1970, v dresu "sešívaných" se objevil i František Zlámal. Utkání skončilo prohrou Spartaku 0:2. Po utkání se uskutečnilo přátelské posezení hráčů a funkcionářů obou klubů, které  se povedlo tak, že hráči Slavie nechali do Prahy odjet prázdný autobus a odjeli až druhý den ráno vlakem s rizikem udělení pokuty, hráči byli hlavně solidární s Františkem Zlámalem, kterému se tak prodloužil pobyt u své maminky.

Do I.A třídy Spartak postoupil opět po dlouhých osmi letech v roce 1972, což bylo po krátkém setrvání v této soutěži vystřídáno sestupem o soutěž níž. Vedlo se ale mládežnickým týmům, kteří se probojovali do finále národního turnaje v malé kopané, nejlepším střelcem se stal Radek Drulák, o hře hulínského týmu ZDŠ Hulín pod vedením Josefa Vacenovského se pochvalně vyjadřovali i internacionálové Josef Plánička a Josef Masopust, kteří turnaji byli přítomni. V roce 1975 žáci opět zazářili v turnaji v malé kopané a dokonce národní přebor ČSR vyhráli, Radek Drulák se stal opět nejlepším střelcem turnaje. Paralelně probíhala v Hulíně výstavba sportovního areálu s travnatým povrchem, mužstva proto nehrála v Hulíně vůbec, pouze v okolí - v Pravčicích a Všetulích.

V sezóně 1978-1979 mužstvo Spartaku svádělo urputné boje s týmem Holešova o postup do I.A třídy, v rozhodujícím zápase Spartak vyhrál a postoupil. Zajímavostí této doby je to, že postoupily 4 mužstva do vyšší soutěže. Stejně tak stojí za zmínku upozornit na to, že bylo vytvořeno i družstvo žen Dívčí XI, které ale nehrálo žádnou organizovanou soutěž a pro nedostatek hráček po 2 letech ukončilo svou činnost.

Sezóně 1980-1981 postoupil Spartak poprvé do krajského přeboru, kde se klubu dařilo, zejména v sezóně 1983-1984, kdy se Spartak utkal s ČKD Blansko o postup do divize, odvetnému zápasu v Hulíně přihlíželo 4.000 diváků. Spartak prohrál v obou utkáních 0:1 a divize mu pro následnou sezónu zůstala zapovězena.

Během následujících sezón však divizní soutěž fotbalisty Spartaku přivítala několikrát. V sezóně 1990/91 Spartak postoupil do 3. nejvyšší soutěže u nás - MSFL. Zde setrval bohužel jen jednu sezónu a zase sestoupil. Z finančních důvodu byla divizní soutěž postoupena týmu Slušovic a v sezóně 92/93 hrál Spartak v krajském přeboru.

Název oddílu kopané TJ Spartak Hulín se změnil zásadně v roce 1994 na SK VTJ Spartak Hulín. Sloučením s VTJ Kroměříž přešla do Hulína z Kroměříže divizní soutěž, ve které Spartak setrval následující dvě sezóny. V krajském přeboru hrál svá soutěžní  utkání B-tým. Domácí hřiště měl v Hradčovicích. Po 2 sezónách přišel sestup do krajského přeboru, v němž Spartak setrval následující tři sezóny. Během těchto let se díky fluktuaci fotbalistů sloužících základní vojenskou službu v KM vystřídali i mnozí, později prvoligoví, či druholigoví hráči - např. Mareš, Melecký. Na dobu strávenou na vojně v Kroměříži jistě občas vzpomíná i hráč pražské Slavie Richard Dostálek, který ovšem hrál ještě za VTJ Kroměříž.

V roce 2000 opět Spartak postoupil do divize. Hned ve své první sezóně po postupu Spartak atakoval první místo v divizi, zaručující postup do MSFL. Okresní rival  Spartaku - Hanácká Slavia Kroměříž - nakonec urval první místo a do MSFL postoupil on. Název SK VTJ Spartak Hulín se od 1.1.2003 změnil na SK Spartak Hulín. Kádr týmu nyní tvoří především odchovanci klubu, pravidelně je doplňovaný dorostenci.

Spartak bohužel v divizi D dlouho nevydržel. Ačkoliv v sezóně 2003/04 po zimní části byl na hony vzdálen sestupovým starostem, start do jarní části soutěže krutě nevyšel. Po odehraných 6 kolech nejenže Spartak neměl na svém kontě jediný vyhraný zápas, ale naopak všechny zápasy prohrál. Na neutěšenou situaci reagovalo vedení odvoláním trenéra Zdeňka Ševely, jehož nástupcem se stal František Švach. Vinou zdravotních problémů ale na lavičce vydržel pouze při okresním derby s celkem Morkovic. Následující 3 kola odtrénoval na pozici hlavního trenéra sekretář klubu Josef Pěnčík. Opravdu bídná situace Spartaku se vylepšila příchodem přerovského trenéra a bývalého hulínského hráče Lubomíra Dittricha, který mužstvo zdvihl. Následná stíhačka za body dala Spartaku naději na záchranu, o níž se rozhodovalo bohužel na hřišti suverénního celku soutěže - SK Lipová. Karty byly rozdány jasně - boduje-li Spartak a jeho soupeři nikoliv, zachrání se náš klub. V opačném případě se dalo teoretizovat se záchranou vzhledem k aktivnímu skóre. Absolutně zdrcující prohra 0:9 přinesla zajímavý úkaz - celek SK Lipová katapultovala do MSFL a Spartak do k němu nedůstojné soutěže - do přeboru zlínského KFS.

Sezóna 2004/2005 se nesla v duchu opatrného a nevyřčeného cíle - návrat do divize. Posily byly adekvátní - z Přerova přišel za trenérem Dittrichem hranický ostrostřelec Čespiva, z Hanácké Slavie Jiří Kopunec, do zálohy Josef Kašpárek a Tomáš Vozák, nový byl i náhradní brankář Rada a obránce Čagánek. Spartak do soutěže vstoupil impozatně - rozstřílel SK Boršice, nicméně postupně přišly výsledkové propadáky na hřišti Vsetína, Valašského Meziříčí, Otrokovic a v jarní části sezóny i v Hradčovicích, prohrané zápasy v Hluku... Spartak se většinu soutěže díval zezadu na svého konkurenta o postup z Morkovic. Vzájemný podzimní zápas Morkovičtí v Hulíně prohráli 1:0 gólem Vozáka, jarní odvetu už u postupujících rivalů jsme prohráli 2:1, to už se v útoku zaskvěla posila nejzvučnější - Luděk Zdráhal. Výsledkové výpadky se podepsaly na celkovém umístění - 2. místo na postup do do divize nestačilo...

Sezóna 2005/2006 nepřinesla do mužstva Spartaku výraznější změny. Z nedaleké Hanácké Slavie Kroměříž přišli na hostování obránci Ondřej Šilinger a Ondřej Stojaník. Celou sezónu si šel Spartak za svým cílem, kterým byl jednoznačně postup do vyšší soutěže - divize. Po rozpačitém rozjezdu se mužstvo sebralo a začalo šlapat. Zimní přestávka z mužstva odebrala Šilingera, který se vrátil zpět do Kroměříže a Luďka Zdráhala. Do týmu se naopak vrátil po půl roce Roman Nevřala. Za nejvýraznější změnu se musí považovat příchod někdejšího velkého talentu Jaromíra Paciorka, kterého vyobcovali z Hanácké Slavie Kroměříž. Spartak v jarní části pronásledovala zranění, nicméně mužstvo se semklo a pod vedením Lubomíra Ditricha dokráčelo do divize.

Sezóna 2006/2007 přinesla Spartaku působení v divizi, skupině "E", kde se po letech opět ve stejné soutěži potkal s odvěkým a těžko smiřitelným rivalem - SK Hanáckou Slavií Kroměříž, která se dobrovolně spokojila s touto úrovní, ačkoliv dvě předchozí sezóny působila ve II. lize. V podstatě celou sezónu docházelo k více čí méně skrytému pronásledování klubu z Kroměříže v honbě za postupem do vyšší soutěže - MSFL, i když opatrný Spartak tento cíl oficiálně před sezónou nevyhlásil. Tým vedl otrokovický trenér Petr Zapletal, který před sezónou vystřídal Lubomíra Ditricha. Charakteristickým znakem pro tento ročník se staly domácí prohry se soupeři, které Spartak suverénně přehrál, a 2. místo, co se týče zisků bodů venku. S HS Kroměříž jsme se rozešli s výsledky 1:1 na podzim (b: Světlík - Klesnil) a 0:1 na jaře (b: Zezula). Celkový výsledek - 3. místo.

Sezóna 2007/2008 se pro Spartak vyvíjela nadmíru ku spokojenosti. V podzimní části muži Spartaku obsadili 1. místo s náskokem 3 bodů na druhý tým FK Apos Blansko. Toto umístění začalo budovat naděje jak u odborníků, tak  v řadách fanoušků, na postup do MSFL. Bohužel v jarní části přišlo 6 porážek a několik remíz a následoval propad z 1. místa na konečné 3.

V tomto ročníku absolvovaly mistrovské zápasy kromě mužů i týmy dorostu v krajské soutěži (9. místo), žáci v okresním přeboru vybojovali postup do krajské soutěže a přípravky obsadily 6. místo starší a 4. místo mladší.

V sezóně 2008/2009 dostal tým mužů za cíl postoupit do MSFL. Plánům vedení také odpovídaly posily kádru, kdy se v Hulíně objevily známé tváře z vyšších soutěží. Diváci tak mohli na Spartaku spatřit kupříkladu Michala Ševelu (Sigma, Kunovice, HFK Olomouc), Miroslava Třasoně (Drnovice, HS Kroměříž, Znojmo) či Jaroslava Lacigu (Opava, Jablonec) a v zimní přestávce přišel Radim Ditrich (Zlín, HS Kroměříž, Jihlava, Vítkovice, Mutěnice). Bohužel celou sezónu náš tým tahal za kratší konec provazu, a když v jarních odvetách prohrál oba zápasy se svými hlavními konkurenty - SK Líšeň i FK Šardice, zůstaly představy o MSFL v Hulíně na nějakou dobu opět jen v říši snů.


Sezóna 2009-2010 pro muže Spartaku znamenala velkou neznámou. Před začátkem soutěže opustilo kádr několik opor, navíc tým byl přeřazen do nové soutěže, jíž byla divize E, ve které jsme se potkali s novými soupeři. Notně omlazený tým kolem tahouna Lacigy se však semkl a od počátku soutěže předváděl sympatické výkony, které ho v konečném zúčtování vynesly až na 3. místo tabulky. Ještě větší překvapení však přinesl konec sezóny, neboť kvůli odhlášení celku Mutěnic z MSFL nám bylo nabídnuto místo ve 3. lize. Této nabídky svazu náš klub využil a po několika sezónách, v nichž náš tým na postup do vyšší soutěže nedosáhl, jsme od sezóny 2010-2011 nastoupili k mistrovským zápasům ve 3. lize.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář