Jdi na obsah Jdi na menu
 


Historie klubů

14. 4. 2011

 

 
 
Historie fotbalového klubu z Velkých Karlovic do roku 1992

 

 
Počátek fotbalového oddílu ve Velkých Karlovicích se datuje do težkých okupačních dob druhé světové války. O to bylo založení tehdejšího Sportovního Klubu těžší.-
   V červnu 1942 několik fanoušků a hráčů ustanovilo přípravný výbor k založení sportovního klubu ve Velkých Karlovicích. Asi čtyřicet členů tehdy zvolilo výbor SK Velké Karlovice ve složení: Předseda – Pilát Josef, jednatel – Zeť František, pokladník – Černota Josef, hospodář – Zbranek Josef. Myšlence založit sportovní klub ve V.Karlovicích předcházel velký zájem o kopanou, tehdy měli milovníci kopané možnost chodit na zápasy Valašské Slavie Nový Hrozenkov, která měla hřiště u Majerů. Založit vlastní sportovní klub bylo také v zájmu mládeže, která se tak chtěla vyhnout aktivní činosti v Kuratoriu či v Národním souručenství, kde byly mládež i na vesnicích k činnosti nucena.
SK Velké Karlovice v roce 1944...
Už samotné založení sportovního klubu ve V.Karlovicích bylo tehdy velmi složité. Nebylo hřiště, nebyl potřebný kádr hráčů, nebylo žádné vybavení a hlavně chyběly finanční prostředky. Byla však nezlomná vůle několika příznivců kopané po utvoření sportovního klubu! Našli se mecenáši – dnes jim říkáme sponzoři – jako byli pánové Emil Fohler, Jindřich Jakeš, Alfréd Kollanda, Jan Křenek, Dobromil Kovář, Josef Strýček, Alois Petřivalský a další. Za jejich finanční pomoci se mohlo najmout hřiště u Janíků, zakoupit jedny dresy a dvanáctery kopačky. na míče už nezbylo. Ty se ale dostaly darem od pánů Zwilingera a Peloucha. Tehdejší první mužstvo tvořili asi tito hráči: V brance Štěpán Bambuch, v obraně Josef Tomšů, Cyril Mikulec, Jan Valigura, v záloze Josef Dobrota, Petr Michálek, Josef Krabica a v útoku Slouka, Gerlich, Sedlák, Tomáš Kašpar, Josef Mikulec a Milan Filipský. V roce 1945 a to ihned 8.května po osvobození, hrálo mužstvo Velkých Karlovic přátelský zápas ve Slovenském Papradně a stalo se tak prvním mužstvem v zemi, které sehrálo utkání na Slovensku po převratu!
   V roce 1946 se u Vašutů vybudovalo nové hřiště i s kabinami, které klubu sloužilo dlouhých 25 let. Samostatný sportovní klub Velké Karlovice trval až do roku 1949, kdy byl zřízen státní výbor pro tělesnou výchovu a sport a oddíl od té doby patřil pod organizaci Sokol. Roku 1953 se začaly tvořit dobrovolné sportovní organizace, které podléhaly ústřední radě odborů, mezi nimi byl i Tatran a od tohoto času se klub jmenoval Tatran Velké Karlovice.
   Rok 1971 byl posledním pro hřiště u Vašutů, protože klub dostal dar od MNV ve formě nového hřiště i s tribunou, které klubu po mnohých úpravách slouží do dnes. Při příležitosti otevření hřiště byl ve Velkých Karlovicích tah Sportky a turnaj v dívčí kopané. Dnes se může s hrdostí konstatovat, že v uplynulé době se dosahovalo nezvratných úspěchů – v určitých letech byl klub nejlepším mužstvem na Horním Vsacku! Od nejnižši 4.třídy se probojoval postupně až do 1.B třídy, která měla tehdy hodnotu dnešního Krajského přeboru. Bohužel, kronika z tohoto období se ztratila a tak informace o tehdejších úspěších nemohou být zveřejněny podrobněji.
   Po úspěchu v podobě postupu do 1.B třídy přišla hráčská krize a pád o několik soutěží níže. Po překonání této dlouhodobější krize se mužstvo Velkých Karlovic opět začalo prát o postup do vyšších tříd. Nakonec se to povedlo klub vybojoval postup do Okresního přeboru, kde neochutil hořkost porážky a suveréně, podruhé v historii, postoupil do 1.B třídy – psal se rok 1992.
   Hráči kteří v uplynulém období za Velkokarlovský klub hrávali, se mohou pochlubit, že sehráli řadu zápasů s vynikajícími družstvy tehdejší doby, jako třeba Slavie Praha, LTC Praha, Tatra Kopřivnice, Valašská Sparta Vsetín, SK Vsetín, SK Přerov, Filmoví umělci z Prahy, XI. krajských novinářů a mnoho dalších.
Po zápase s Filmovými umělci z Prahy ( 3:3 )...
   Také dorost si po celá léta vedl velmi úspěšně, kdy celou dobu bojoval o postup do 1.A třídy.
Žáci si také nevedli o nic hůře. K největším úspěchům patří 1.místo v okresním finále z roku 1981 kdy žáci Velkých Karlovic postoupili do 1.A třídy. O rok později si dokonce vybojovali postup do Krajského přeboru, kde se utkali i stýmy Olomouce, Opavy, Valašského Meziříčí a jiných.
   Za úspěchy všech Velkokarlovských družstev stojí tito trenéři: Alfréd Kollanda st. (trénoval všechna družstva a to prakticky od prvopočátku klubu), Alfréd Kollanda ml., Fréml, Zoubek, Josef Dobeš, Jan Plánka, Jaroslav Martinec, Dušan Štvrtecký, Josef Křenek, Lumír Bača, Mojmír Foral, Josef Bambuch, Rostislav Martinec, Zeť František ml., Jiří Mičkal, Svatopluk Galík, Jiří Bambuch.
   Co se týká funkce předsedy klubu, tak v té se za uplynulé období vystřídali tito pánové: Josef Pilát (jak už je uvedeno výše - byl prvním předsedou po založení tehdejšího sportovního klubu), Dobromil Kovář, Jindřich Jakeš, Strýček Josef, Zdeněk Kuchař, Josef Pokorný, Antonín Mrňka, Josef Valigura, Josef Holčák, Evžen Ručka. 
Pod vedením trenéra Ludvíka Adámka... 

...
                                                                      FC Velké Karlovice + Karolínka.
Stručná historie fotbalu v Karolince

Fotbalový klub v naší tehdejší obci byl založen v roce 1931 pod názvem Valašská Slávia Nový Hrozenkov. Pro domácí utkání bylo vybudováno hřiště na Kalincově v prostoru pod bývalým hostince " u Majerů ". Bohužel tento klub, který měl dobré jméno po celém Valašsku musel být likvidován v roce 1938, neboť pozemek, na kterém bylo hřiště byl prodán. V roce 1940 byla činnost klubu obnovena pod názvem "Mládež národního souručenství" Nový Hrozenkov. Podmínkou obnovení činnosti však bylo najít místo pro nové hřiště. Po jednáních s ředitelstvím Česko-moravských skláren byl pronajat pozemek za tehdejší restaurací " u Klímů " a v roce 1941 se začalo budovat nové hřiště, na kterém se začalo hrát už v červenci. V témže roce se fotbalový klub přihlásil do soutěží pod názvem SK Karolinina Huť. Klub měl v soutěžích v rámci okresu dvě družstva dospělých ve kterých pravidelně hráli podle dostupných materiálů z kronik tito hráči: Bitala Viktor, Bitala Antonín, Bitala Alois, Rýza František, Švec Antonín, Schumtz Čestmír, Orság Jaromír, Vašek Bedřich, Blabolil Miroslav, Erdinger Jan, Orság Rudolf, Bartoš Dušan, Chovaneček Jiří, Heppler Rudolf, Orság František, Hiebauer Miroslav, Briatko Rudolf, Schmutz Ladislav, Orság Josef, Křenek František, Chovaneček Ludvík a Švec Josef.
Výbor oddílu pracoval ve složení: Předseda Klíma Josef, místopředsedové Příhoda Jan a Niebauer Karel a členové Mořkovský Cyril, Polášek Jan, Robíček Vilém, Maciga Norbert, Jaroš Antonín, Scharf Rudolf, Scharf Oldřich, Tichý Tomáš, Sklář Jan, Heppler Rudolf.

V roce 1942 se prováděly dokončovací práce na úpravách hřiště, které bylo oficiálně otevřeno v červenci pohárovým turnajem. V tomto roce došlo také k nezapomenutelnému utkání s mistrem ligy Slávií Praha v čele s legendárním Pepi Bicanem, která před návštěvou 3000 lidí zvítězila 12 : 1.

Co však tomuto utkáni předcházelo. Cituji z kroniky: " Hlavní přípravy na zápas nastaly. V neděly v posledním týdnu před zápasem přišel čestný předseda bratr Cyril Orság s návrhem, zda bychom mohli na zápas postavit novou tribunu. Schvalovali jsme ihned jeho návrh, ale báli jsme se, že v tak krátké době to nebudeme moci provést. Slíbil nám, že při dobré vůli se všechno udělá. Dal k dispozici téměř všechny své dělníky z pily a dělalo se v plném tempu. K tomu všemu ale přišlo jako na podzim deštivé počasí. Už se zdálo, že se to ani všechno nedokončí, ale přece se to do začátku zápasu dodělalo. Ještě těsně před zápasem se pilně na tribuně dodělávaly poslední potřebné práce ". (konec citátu)

Tato tribuna pak sloužila svému účelu po potřebných úpravách až do roku 1982, kdy do základů shořela.

V následujících letech se hrál fotbal na úrovni okresu, max. I.B třídy a to i po osamostatnění obce Karolinina Huť od Nového Hrozenkova k 1. 1. 1949. O této době se však zachovalo minimum archivních materiálů. Toto nezapomenutelné období trvalo prakticky až do roku 1965. V tomto roce bylo hřiště znovu rekonstruováno, když nevyhovující travnatý povrch byl nahrazen " plavenou škvárou".

V té době hrálo domácí mužstvo v okresním přeboru a několikrát mělo na dosah postup do I.B. třídy. Toho se dočkalo v sezóně 1965 - 1966 kdy hrálo pod názvem TJ Jiskra Karolinka.

Po třech sezónách v I.B třídě se opět v roce 1969 postupovalo a to do I.A třídy Slezské fotbalové župy a již pod novým názvem TJ sklo Karolinka. V této třídě předvádělo naše mužstvo ve všech následujících sezónách kvalitní fotbal a stále více se mezi hráči, funkcionáři i příznivci mluvilo o možnosti postupu do krajského přeboru. To se podařilo v sezóně 1974 - 1975. 

V té době byl duší kopané v Karolince Slávek Frydrych, který měl rozhodující zásluhy na tomto vynikajícím uspěchu. Z hráčů, kteří se rovněž podílely na tomto postupu nutno vzpomenout zejména na Jana Špalka, Ferdu Trávníčka, Karla Haase, Jendu Dümlera, Zdeňka Švece, Jardu Valíčka, Tomáše Orsága, Jana Kopeckého, Jendu Surého, Frantu Juřicu, Jardu Šuláka, Jirku Svatoše, Josefa Gaška, Ivo Davídka, Jardu Haase, Josefa Sučíka a Mariána Gabryše.


Dne 24. června 1976 byla po vzájemné dohodě se složkami Národní fronty ustavena v Karolince další tělovýchovná jednota, která nesla název TJ Moravské sklárny Karolinka, hlavně se zaměřením na zkvalitnění činnosti oddílu kopané. Dalším jejím oddílem byl i odbor turistiky a lyžařský oddíl. Do čela nové TJ byl schválen Ing. Václav Kret.

V následujících letech se naše mužstvo dále herně i hráčsky zkvalitňovalo, bylo rovnocenným soupeřem všem oddílům zvučnějšího jména a v sezóně 1979 - 1980 se splnilo takřka neskutečné - postup do celostátní soutěže a to do divize - skupiny D, což znamenalo v tehdejší době, že se mužstvo dostalo mezi stovku nejlepších v Čechách a na Moravě.

K hráčům kteří si vybojovali již postup do krajského přeboru přibyli další např. Černocký Jiří, Kopecký Jiří, Orság Jaroslav, Roman Josef, Králík Adam, Macho Stanislav, Pinkava Vlastimil, Vrábel Petr, Uram Ivan, Radílak Jaroslav, Orság Ladislav, Macháček Emil.


V tomto úspěšném roce již podruhé hostoval v Karolince Slávia Praha IPS, která tentokrát zvítězila v poměru 2 : 0.

Při postupu do divize se částečně změnil i výbor oddílu kopané. Předsedou byl zvolen Morávek František, místopředsedou Malík Karel a tajemníkem Slávek Frydrych. Dalšími členy výboru byli: Holčák Jindřich, Pavlačka Štěpán, Jurečka Alois, Kováč Antonín, Zapalač Josef, Švec Zdeněk, Muroň Petr, Bača Leoš, Gašek Josef, Březovják Josef, Helis Vojtěch, Orság František, Orság Jan, Orság Tomáš, MUDr. Dumbrovský Zdeněk a Jaroš Kilián.

Začátek roku 1983 byl pro fotbalový oddíl velmi neradostný. Nečekaně totiž odešel dlouholetý fotbalový " táta " karolinské kopané Slávek Frydrych, který měl velké zásluhy na všech dosavadních úspěších. Jeho funkci tajemníka převzal Švec Zdeněk.

Divizní soutěž se v Karolince hrála v letech 1980 - 1984 což jistě bylo vrcholem v dosavadní historii. Tuto soutěž hráli převážně hráči, kteří si ji vybojovali a k nim se postupně přidávali další např. Labaj Miroslav (z Huslenek), Vejmelka Jiří (z Frýdku - Místku), Radílek Josef (ze Vsetína), Bukovjan Rostislav (z Halenkova), Řezáč Vladimír (ze Vsetína), Vráblík Bedřich (z Nového Hrozenkova), Koláček Mirek (ze Zubří), Mikulenka Oldřich (z Hutiska), Mikulenka Mirek (ze Vsetína) a domácí hráči Pavelka Vratislav, Kalinec Oldřich, Provázek Augustin, Orság Miroslav, Cmaro Libor, Kučera Petr, Gašek Zdeněk a další.

V následujících letech se hrál krajský přebor, ve kterém naše mužstvo hrálo důstojnou roli a pohybovalo se většinou ve středu tabulky. Ještě jednou podstatnou událost je však nutno připomenout.

V červnu roku 1986 dostal oddíl kopané překrásný dárek. V akci " Z " byl postaven nový sportovní areál s travnatou plochou o rozměrech 70 x 104 m včetně moderního sociálního zázemí ( šatny, sprchy, klubovna, bufet atd. ) A na otevření se podařilo zajistit atraktivní mezinárodní utkání Interpoháru mezi mistrem ČSSR 1986 TJ Vítkovice a mistrem Švédska IFK Göteborg.

V sobotu 28. 6. 1986 se tak odehrálo před téměř 3 tisícovkami diváků velmi pohledné utkání s výsledkem 3 : 1 pro Vítkovice.

V listopadu " revolučního roku " 1989 došlo k podstatným změnám ve výboru oddílu kopané. Na Valné hromadě byl z nepochopitelných důvodů odvolán dosavadní výbor a nahrazen novými funkcionáři. Do čela kopané byl zvolen Vrábel Petr, tajemníkem zůstal Švec Zdeněk. Cílem tohoto nového vedení, jak bylo konstatováno bylo pokračovat v dosavadní úspěšné historii. To se však bohužel nepodařilo a mužstvo skončilo na jaře až na posledním místě v tabulce a sestoupilo do I.A třídy. Dokonce z důvodu naprostého nedostatku hráčů bylo ze soutěže okresního přeboru čtyři kola před koncem odhlášeno " B " mužstvo.

V I.A třídě hrálo mužstvo Karolinky až do roku 1996, kdy sestoupilo do I.B třídy. Stagnace výkonnosti však pokračovala dále a tak byl vytvořen přípravný výbor TJ MS Karolinka, který začal pracovat v prosinci 1996 pod vedením Ing. Václava Kreta. Ten měl zajistit zlepšení hlavně činnosti celého oddílu kopané.

Na Valné hromadě dne 31. 1. 1997 bylo rozhodnuto o převedení dosavadního oddílu kopané TJ MS na Občanské sdružení SPORT Karolinka, do jehož čela byl zvolen Ing.Václav Kret, místopředsedou Ivo Davídek, tajemníkem Zdeněk Švec, pokladníci Soňa Králiková a dalšími členy představenstva byli: Ing.Haas Karel, Ing. Hofschneidr Jan, Morávek František, Horák František,Malík Karel, Plánka Josef, Roman Antonín, Tomaník Gustav, Šulák Jaroslav.

Družstvo dospělých skončilo po této sezóně v tabulce I.B třídy na 9. místě, ale přesto vzhledem k naprostému nedostatku hráčů bylo odhlášeno ze soutěžního ročníku 1997 - 1998. A tak se až po roce pod novým názvem Občanské sdružení SPORT Karolinka opět objevilo v rámci okresu družstvo dospělých, které zahájilo svou činnost od nejnižší III. třídy. Tuto s naprostou převahou vyhrálo a postoupilo do okresního přeboru. V tomto období však začala podstatná změna v celkové činnosti oddílu. Ten se zaměřil převážně na mládež a několikaletá mravenčí práce začínala přinášet výsledky. Starší a mladší dorostenci se postupně propracovali až do župního přeboru a starší a mladší žáci do župní soutěže. To byly výsledky velmi radostné a po letech stagnace i překvapující. V roce 2000 došlo k další historické události pro fotbal v Karolince. Po dohodě vedení fotbalových klubů SKFC Velké Karlovice a Občanského sdružení SPORT Karolinka došlo ke spojení obou klubů. Ty startují ve všech soutěžích pod názvem

FC Velké Karlovice + Karolinka

 

zdroj:http://www.fotbal-velkekarlovice-karolinka.cz